Hara saar

Hara saar

Hara lahes asub väike 10-11 ha suurune Hara saar, mis on praegu suures osas kaetud kuusemetsaga ning kuulub Lahemaa rahvuspargi koosseisu. Saare sihtkaitsevööndi kaitse-eesmärk on ökosüsteemide arengu tagamine üksnes looduslike protsessidena ning teatud elupaigatüüpide, kaitsealuste liikide ja nende elupaikade kaitse.

Kohalikud inimesed loevad saart uhkusega Tallinna kilude sünnikohaks – 1870ndatel aastatel soolati esmakordselt Eestis kilu „Revelskie kilki“ nime all plekktoosidesse just seal. Saarel soolatud kilud veeti Loksa sadama kaudu meritsi Peterburgi.

Saare kõrgemale kohale (12 m merepinnast) ehitati 1909. aastal 15,2 m kõrgune raudsõrestikust tuletorn, mille eest hoolitses saare- ehk majakavaht.  1954. aastal ehitati torn kapitaalsed ümber ja seoti uue, sõjalise sadamaga. Pikapeale aga tuletorni tähtsus vähenes, 1980ndate aastate lõpul selle seadmed demonteeriti ning torn muutus päevamärgiks.

Enne Teist maailmasõda oli saarel püsiasustus, seal elas mitu peret. Hara saar oli Tallinna baltisakslaste seas populaarne suvituskoht.  Sel väikesel maalapil on kunagi tegutsenud ka kõrts.